Irány a Gulács! - Együttműködésben a Gázló Egyesülettel

Közzététel dátuma: Apr 11, 2011 12:22:57 PM

Az időjárás nem mindig fogadja kegyeibe terepi közhasznú rendezvényeinket. Így volt ez idei első programunkkal is melyet a mostoha körülmények miatt március 19-ről halasztottunk április 2-ra.Gulács… egyike azon csodálatos tanúhegyeinknek, melyet csak a lábánál öveznek szőlők, és tájba illő pincék sokasága, egyébként természetszerű állapotú, erdős környezetben lehet feljutni a 393 méter magas cukorsüveg alakú hegy csúcsára.

Erre a teljesítményre szép tavaszi reggelen huszonöt fő érzett kedvet. Ismét találkozhattunk lélekben örökké fiatal szepezdi és zánkai barátainkkal valamint az őket kísérő unokákkal is. Mindent egybe vetve úgy döntöttünk hogy Badacsonytomaj felől közelítjük meg a hegyet. Ezzel eltekintettünk ugyan az északi oldalon lévő –hajdan működő bánya- szemügyre vételezésétől, azonban a nem igazán karban tartott turistaösvény megmászása így is szép teljesítménynek bizonyult. Vonalvezetésének köszönhetően – a feljutás előtt- gyakorlatilag körbe járja a csúcsot, így már ekkor ízelítőt kaphattunk a ránk váró csodálatos panorámából. A felfelé kaptatás közben elbeszélgettünk a vulkáni eredetű hegy kialakulásáról, élővilágról, ezek megóvásának fontosságáról. Érdeklődéssel hallgattuk a közelben fészkelő holló hangját, csodáltuk a változatos formájú bazalt képződményeket. Bár a hóvirág már csak néhány hervadó példányban mutatta meg magát az északi oldalon, az odvas keltike virágszőnyege maradandó élményt jelentett valamennyiünk számára. A vulkáni kúp tetején megpihenve egy, sajátos csak innen látható képét mutatta meg a Balaton a Szigligettel, illetve a Tapolcai-medence tanúhegyekkel tarkított csodálatos tája. Interaktív program révén most a kirándulókon volt a sor! A túra során hallott környezeti, természeti, ismereteket elmélyítő tudáspróba a csapatoknak kiválóan sikerült. Az SF Alapítvány támogatásának köszönhetően a legjobbakat határozókkal, szakkönyvekkel jutalmaztuk. No és jó magyar szokás szerint nem maradhatott el a magunkkal hozott finomságok kínálása, a környék csodálatos boraiból egy egy korty kóstolása sem. A visszaúton már szinte magától találta meg a levezető ösvényt a lelkes csapat, egy tartamosan eltöltött, élményekben gazdag nap után a mielőbbi viszontlátás reményében búcsúztunk egymástól.

Vókó László www.gazloegyesulet.hu